بطری

 امروزه استفاده از بطری های شیشه ای جهت بسته بندی مایعات و انواع نوشیدنی ها در صنایع غذایی و مصرف خانگی در همه کشورها رایج است. بطری‌های شیشه‌ای می‌توانند به طور قابل توجهی از نظر اندازه متفاوت باشند، اما معمولاً در اندازه‌های بین250 میلی لیتر تا 1 لیتر تولید و در صنعت بسته بندی به مصرف می رسند. در این خصوص ، شماری از مایعات که در بطری های شیشه ای بسته بندی میشوند عبارتند از انواع نوشابه ، آبمیوه ، شربت ، شیر و نوشیدنی های لبنی ، آبلیمو ، سرکه ، روغن زیتون ، سس ، عرقیات گیاهی و گلاب.

بهداشتی بودن شیشه یکی از دلایل متعدد استفاده از بطری شیشه ای است که به دلیل عدم واکنش شیمیایی با مواد غذایی و صافی سطح که مانع رشد باکتری ها میشود ، از آن استفاده میگردد. رنگ شیشه ها بسته به نوع استفاده با هم تفاوت دارند. مثلا برای صنایع دارویی بیشتر از شیشه های قهوه ای و برای صنایع غذایی عموما از شیشه های بی رنگ استفاده میگردد که شفافیت شیشه امکان روئیت و کنترل محتوا را نیز ممکن میسازد.
از نظر کارشناسان محیط زیست ، شیشه نه تنها واکنش های شیمیایی مخرب در محیط زیست ندارد ،بلکه جزو موادی است که قابلیت بازیافت و استفاده مجدد در چرخه تولید خود به میزان 100 درصد را داراست.
همچنین از دیگر مزایای بطری شیشه ای قابلیت آن در پذیرش فرآیندهای مهمی چون استرلیزاسیون میباشد که از مراحل مهم فرآوری برخی مواد غذایی است ، در نتیجه موجب گسترش روند مصرف عمومی جهانی شیشه و تطبیق خصوصیات آن با نیازمندی های خطوط تولید مواد غذایی شده است .
شیشه در مقابل تمام مواد شیمیایی حتی اسیدهای قوی و بازها مقاومت میکند و تحت تاثیر خورندگی واقع نمیشود ، ویتامین ها داخل این ظروف ، از تجزیه به وسیله نور سفید در امان مانده و امکان فاسد شدن آنها به این طریق از بین میرود. در این بین ، گرايش به سمت توليد ظروف شيشه ای سبك بـه سـبب كـاهش هزينـه هـاي توليـد و افـزايش كيفيـت و تنـوع محصولات و در نتيجه رشد سود آوري ، چند سالي است كه در تبعيت از مسير تحولات اين صنعت در جهان، در بين توليدكنندگان محصولات شيشه اي دركشور نيز مطرح شده و گرايش توليدكنندگان و بـازار به توليد و مصرف ظروف شيشه اي سبك روز به روز بیشتر میگردد.
از طرف ديگر پيشرفت تكنولوژي ، موجب فراهم آمدن امكان توليد انبوه و ساخت آسان تر انواع بطری شيشـه ای گرديده و استقبال روز افزون از مصرف آن را موجب شده است. امروزه اساس روشهـاي سـاخت ظروف شیشه ای از جمله بطری و جار (ظروف دهن گشاد) حفظ شده ولي با استفاده ازتكنولوژي جديد ، بهره وري از زمان براي افزايش سرعت توليد و استفاده بهينه از منابع ديگـر از جملـه مـواد اوليـه ، انـرژي ، نيـروي انسـاني و ... افزايش قابل توجهي يافته است. به طور کلی فرایند های جدید برای تولید شیشه های سبک تر باعث حفظ محیط زیست و حفظ منابع انرژی می شوند.
علی رغم خاصیت شکنندگی شیشه ، مزایای یاد شده در فوق موجب گردیده ، استفاده از این محصول مورد استقبال روز افزون مشتریان قرار گیرد.

 

1مجموع 5 محصول
1مجموع 5 محصول
ثبت نظر
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :